Czy Polacy mogą liczyć na pracę w Szwajcarii?

Polacy chętnie decydują się na podjęcie pracy zarobkowej poza granicami kraju. Tym sposobem pragną zdobyć lepsze perspektywy zawodowe i materialne. Najczęściej decydują się na wyjazd do krajów, w których oferowane są atrakcyjne warunki zatrudnienia i płacy. Dużym zainteresowaniem cieszą się Wielka Brytania, Irlandia, Skandynawia, Niemcy, a w ostatnich miesiącach również i Szwajcaria.

Szwajcaria przez bardzo długi czas broniła dostępu do swojego rynku pracy. Kraj ten może pochwalić się stopą bezrobocia 3,5% co jest bardzo dobrym wynikiem na standardy europejskie. Utożsamiany jest z bardzo wysokim poziomem życia i doskonałymi warunkami zatrudnienia. Do maja 2014 roku każda osoba, która chciała podjąć pracę w Szwajcarii musiała starać się o bardzo restrykcyjne pozwolenie. Obecnie polityka ta została zniesiona, jednak w praktyce o pracę w Szwajcarii wcale nie będzie łatwo.

Szwajcaria jest stosunkowo niewielkim państwem o bardzo charakterystycznym i wąskim rynku pracy. Jeśli znajdują się tutaj wolne etaty dla przybyszów spoza granic, to z pewnością są to oferty dla pracowników wykwalifikowanych. Szwajcarski rynek pracy potrzebuje między innymi specjalistycznych opiekunek, pielęgniarek, kucharzy, kelnerów, jak również fachowców różnych sektorów. Na pracę w Szwajcarii mogą liczyć doświadczeni stolarze, monterzy i pracownicy budowlani. Warto wiedzieć, że szwajcarscy pracodawcy bardzo cenią doświadczenie, dyplomy potwierdzające wiedzę i kwalifikacje i bardzo chętnie uznają polskie dokumenty. Również polskie prawo jazdy jest ważne w Szwajcarii, choć osoby, które pozostają w kraju dłużej niż rok muszą wymienić je na szwajcarski dokument. Także kierowcy zawodowi muszą postarać się o wymianę dokumentu zanim wyruszą w swoją pierwszą trasę. Szwajcarscy pracodawcy wymagają również znajomości języka obcego, który urzęduje w danym regionie. W sektorach, które poszukują pracowników zdolność komunikacji ma ogromne znaczenie, więc osoby z bardzo słabą znajomością niemieckiego, francuskiego bądź włoskiego raczej nie mogą liczyć na zatrudnienie. Dobrą i godną polecenia agencją pracy działającą na rynku szwajcarskim jest firma Teamjob - www.teamjob.pl. Polecamy w zakresie szerokiej oferty na stanowiska pracy w Szwajcarii.

Kandydaci na wyżej wymienione stanowiska mogą na to miejsce liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i warunki pracy. Średnia pensja w Szwajcarii wynosi około pięciu tysięcy euro, co może wydawać się nad wyraz kuszącą perspektywą.

Polacy, którzy myślą o podjęciu pracy w Szwajcarii muszą liczyć się z tym, że życie w tym kraju jest bardzo drogie. Trudno jest także znaleźć mieszkanie, ponieważ w szwajcarskich miastach jest bardzo niewiele lokali do wynajęcia. By odnaleźć się w początkowo trudnych, nowych warunkach warto skontaktować się z innymi rodakami mieszkającymi w tym kraju. Wbrew pozorom nie jest ich mało: szacuje się, że na terytorium Szwajcarii mieszka aż 40 tyś Polaków. Wielu z nich zrzesza się na forum internetowym polacy.ch, gdzie znaleźć można wiele interesujących wskazówek dotyczących życia i pracy w Szwajcarii. Warto wiedzieć, że choć Szwajcaria nie jest tanim, to jednak z całą pewnością jest przyjaznym miejscem do życia.

Partnerzy

Firma emGRAF oferuje najnowszej generacji torby reklamowe z nadrukiem tworzone z wysokiej jakości folii ekologicznej. Firma emGRAF cechuje terminowość realizacji toreb reklamowych, profesjonalizm i ogromne doświadczenie. Wybierz doświadczonego partnera oferującego nowoczesne projekty toreb reklamowych. Zapraszamy na stronę internetową - www.emgraf.pl

przeprowadzki ProMove

Polecana przez nas firma ProMove zajmująca się realizacją usług przeprowadzkowych we Wrocławiu oraz na całym Dolnym Śląsku. Ponad 10-letnie doświadczenie firmy pozwala jej realizować nawet najbardziej skomplikowane przeprowadzki. Zapraszamy na stronę partnera - www.przeprowadzki-wroclaw.com.

taśmy pakowe z nadrukiem

Firma Protape dysponuje najwyższej jakości taśmami pakowymi z nadrukiem i logo firmowym. Usługi zawsze świadczone są na wysokim poziomie i realizowane w terminie. Chcesz zamówić taśmy z nadrukiem, zobacz tutaj - protape.pl.

Aktualności z rynku pracy