Dorobić się za granicą

Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej przed Polakami otworzyły się nie tylko granice, ale również i nowe perspektywy zawodowe. Do tamtej chwili byli oni mocno ograniczeni w możliwościach podjęcia zatrudnienia i musieli zadowalać się polskim rynkiem pracy, który jest niestabilny i mało rozwojowy. Europejski rynek pracy stworzył wielu Polakom możliwość zarabiania godziwych pieniędzy i poprawienia swojej sytuacji życiowej. Wielu z nich wyjechało z kraju na stałe, by związać swoje życie z innym zakątkiem świata.

Unia Europejska postawiła przed mieszkańcami zupełnie nowe możliwości rozwoju zawodowego. Obecnie mogą zdecydować, czy chcą budować swoją karierę w kraju, czy może jednak zdecydować się na wyjazd za granicę. Nie da się jednak ukryć, że w większości przypadków, gdy do głosu dochodzi aspekt finansowy, rodzime firmy nie są w stanie konkurować z zagranicznymi. W Polsce wciąż zarabia się bardzo słabo, choć z roku na rok rosną koszty utrzymania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się opuścić ojczyznę, a poza jej granicami mieszka już ponad 3 miliony Polaków.

Europejski rynek pracy jest bardzo różnorodny i oferuje atrakcyjne perspektywy zawodowe przedstawicielom różnego szczebla. Na pracę mogą więc liczyć zarówno wybitni specjaliści, którym marzy się kariera międzynarodowa i rozwój, jak również i pracownicy niewykwalifikowani, którzy w Polsce nie mieli zbyt atrakcyjnych perspektyw. Niejednokrotnie zdarza się również, że osoby wykształcone zajmują stanowiska nieadekwatne do swoich kwalifikacji, ponieważ za granicą nie są w stanie pozyskać pracy zgodnej ze swoją specjalizacją. Mimo wszystko praca na niższym szczeblu jest jednak bardziej opłacalna niż prestiżowe stanowisko w Polsce.

Duża grupa Polaków zdecydowała się rozpocząć nowe życie na Wyspach Brytyjskich oraz w Irlandii. Rodacy zatrudniają się w bardzo różnych sektorach: produkcyjnych, usługowych, dobra znajomość języka angielskiego jest furtką do poszukiwania bardziej wartościowej posady. Niemcy swój rynek pracy otworzyli dla Polaków dość później, obawiając się gwałtownego napływu pracowników. Jednak i w Niemczech pracuje bardzo wielu Polaków. Wciąż bardzo popularne są wyjazdy sezonowe na zbiory owoców i warzyw, wielu Polaków pracuje także w gospodarstwach rolnych. Za zachodnią granicą nie brakuje również ofert pracy dla pracowników budowlanych, monterów, pielęgniarek i opiekunek dla dzieci i osób starszych.

Popularnością wśród Polaków cieszą się również kraje skandynawskie, głównie Szwecja i Norwegia. Pracę można znaleźć tam na platformach wiertniczych, przy pracach budowlanych, jak również i przy zbiorach. Także w Szwecji uznaniem cieszą się pielęgniarki i opiekunki z Polski. W Holandii i Belgii można liczyć na liczne oferty zatrudnienia. Wiele z nich związane jest z hodowlą kwiatów, na pracę mogą liczyć tam również pracownicy budowlani, stolarze czy monterzy. Nie brakuje także propozycji pracy w zakładach produkcyjnych, jak również ofert dla pielęgniarek i opiekunek. Od maja 2014 Polacy mogą starać się o pracę również w Szwajcarii, która słynie z wyśmienitych warunków finansowych.

Partnerzy Agencji

producent reklamówek z foliowych nadrukiem emgraf

Reklamówki foliowe z nadrukiem oferowane przez firmę emGRAF są stworzone z najwyższej jakości folii. Firma jest solidnym partnerem dla osób szukających przedstawienia swojej oferty na reklamówkach.

przeprowadzki ProMove

Polecamy firmę przeprowadzkową ProMove jako solidnego partnera organizującego usługi transportowe oraz przeprowadzki dla mieszkańców i firm z Wroclawia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ProMove Przeprowadzki tutaj - www.przeprowadzki-wroclaw.com.

taśmy pakowe z nadrukiem

Najlepsze taśmy pakowe z nadrukiem tylko w firmie Protape. Nasz parter to na pewno najlepsze nadruki na taśmach i gwarancja solidnych oraz terminowych usług. Więcej na stronie - protape.pl.

Aktualności z rynku pracy